Civilizační choroby psů nejsou náhoda. 
Alergie, kožní problémy, trávící potíže a jiné civilizační choroby psů nepadají z čistého nebe, 
ale vždy mají důvod proč se dostavily. 
 
Stoupající počet onemocnění psů v posledních letech nám zřetelně ukazuje, 
že se nejedná o výjimky, ale že máme co do činění s civilizačními chorobami. 
Poznámka: Na 70% psů umírá předčasně na rakovinu.
 
Nikoliv jednotlivci narození již se sklonem k alergiím, 
ale u každého psa se mohou dříve či později projevit a rozvinout příznaky některé civilizační choroby.
 
Nejčastější projevy civilizačních chorob psů:
● Alergie 
● Svědivost 
● Záněty kůže 
● Bolesti kloubů
● Reprodukční problémy
● Onemocnění orgánů látkové výměny
 
Co jsou alergie a civilizační choroby psů ?
 
Definice příčin civilizačních chorob psů praktických léčitelů zvířat:  
Téměř všechny takzvané alergie (a ostatní nemoci) jsou ve skutečnosti pouze projevy otravy organismu 
(přetížení orgánů látkové výměny) a projevy nedostatku (chybějící látky). 
 
 
Přetížení ledvin a jater
Nejhorší je přetížení čistících orgánů. Játra a ledviny jsou hlavní čistící (odjedovací) orgány látkové výměny, které při přetížení náporem přílišného množství jedů (syntetické látky) z kapacitních důvodů omezují svoje další životně důležité funkce, kterými jsou u jater především: 
 
Tvorba stavebních prvků hormonů – Následkem jsou poruchy například slinivky břišní, štítné žlázy, reprodukční problémy či rozličné hormonální poruchy. 
Syntéza živných látek – Následné potíže: některé živiny nejsou optimálně a nebo vůbec syntetizovány, což se projevuje jejich nedostatkem. 
 
 
 
Příčiny civilizačních chorob - Co organismus přetěžuje a otravuje?
Tyto faktory jsou z ověřené letité praxe zkušených přírodních léčitelů týmu cdVet a důvěryhodných expertů zdravé přírodní výživy psů hlavní příčiny nedostatku stavebních látek a přetěžování orgánů látkové výměny s následky otravy organismu, především pak narušení rovnováhy střevní mikroflóry (zde je na 80% imunitního systému), poškození jater a ledvin:
 
Tepelně zpracovaná potrava - Ohřevem jsou zničeny především enzymy a vitamíny (mrtvá strava).
 
Jednostranná výživa - Chybějící stavební látky s následkem nedostatku (často jen granulovaná krmiva). 
 
Syntetické látky v krmivech - Umělé vitamíny, umělé minerály, ochucovadla a konzervační látky.
 
Přírodě vzdálená krmiva -Nevhodné komponenty (rohy, kopyta, srst, zobáky, peří, moč) 
 
Zbytková antibiotika v krmivech - Masové a masokostní moučky (často produkty z kafilérie).
 
Mnoho tuků a bílkovin v krmivech - Příliš vysoký obsah zejména v extrudovaných granulích. 
 
  Nejenom člověk, ale také pes je tím, co jí.  
 
Ano, jak jistě již déle tušíme, stojí za většinou civilizačních chorob našich psů jednostranná a přírodnímu vzoru vzdálená výživa.
 
Ostatně lidé také nejedí celý život výhradně jen jeden druh potraviny (například sušenky). 
 
Antibiotika + Kortikoidy = Příliš časté použití pro dosažení rychlého odstranění příznaků. 
 
Syntetické medikamenty= Příliš časté použití pro dosažení žádaného rychlého efektu. 
 
Chemické odčervování =  Příliš časté a bezdůvodné odčervování bez předchozí analýzy trusu. 
 
Jedovatá antiparazitika =  Nervové jedy a chemické preparáty. Často nebezpečí i pro děti. 
 
Očkovací látky =  Příliš časté, příliš brzo a zbytečně velké očkovací dávky u štěňat.
 
Příliš časté očkování dospělých psů (doba účinnosti je často delší než udávaná). 
 
Životní prostředí = Vzduch, voda, elektrosmog.
 
Tyto vlivy sice neumí člověk rychle změnit, ale zdravý imunitní systém psa si s nimi zatím z větší části umí poradit.
 
 
Shrnutí zdrojů přetížení organismu: 
Tepelně zpracovaná potrava, jednostranná výživa, umělé vitamíny, ochucovadla,
 
 Slzení očí a zánět spojivek. Neobvykle zvýšené slzení očí, mnohdy provázené i zánětem spojivek. 
 
Změna pachu.  Nové nepříjemné pižmo (zápach z jedovatých odpadů a ze sekretu). Pes se změněným pachem je pak navíc velkým lákadlem (živná půda) pro vnější sající a bodavé parazity (klíšťata, blechy, vši, roztoči, komáři, mušky apod.). 
 
Svědění kůže.  
Pokožka se sekretem, která se stává živnou půdou pro bakterie a vnější parazity (roztoči, všenky, zákožka svrabová apod.) začne
svědit (obvykle nejdříve v oblasti, obličeje, nohou nebo uší). 
 
Zčervenání kůže a holá místa. 
 V dalším průběhu neléčeného problému, často podpořeného olizováním a škrábání svědivé pokožky dochází ke ztrátě srsti (holá místa), ke vzniku pupenů a dále pak také k začervenání pokožky 
s následným hnisáním. 
 
Zánět a infekce kůže. 
 V otevřených a hnisavých místech pokožky pak často dochází k ucpání mazových žláz což dříve či později vede k infekci (kvasinky).konzervanty, antibiotika, kortikoidy, syntetické medikamenty, chemické odčervování, jedovatá antiparazitika, očkovací látky a jiné jedy.
 
 
Reakce organismu přeplněného jedy
Biologicky nevyužitelných nebo organismu neznámých (nepřírodních) složek potravy, obzvláště pak syntetických látek z hotových krmiv (konzervanty, umělé vitamíny, ochucovadla), stejně tak jako další porce jedů (antibiotika, chemické odčervování či antiparazitika) se organismus psa zvýšenou látkovou výměnou pokouší zbavit (snaží se detoxikovat). Každé "příliš mnoho" znamená pro organismus přetížení, neboli přesněji sděleno otravu. 
 
 
Viditelné projevy transportu jedovatých odpadů z organismu
Jedy přetížený organismus po překročení svých detoxikačních kapacit v rámci standardních postupů (odbourávání a vylučování jedů) sáhne k jedné ze záložních variant (stav nouze) >> organismus se pokusí dále nezpracovatelných jedovatých odpadů zbavit přes svůj největší vnější orgán, kterým je kůže.
 
Nejčastější viditelné projevy transportu jedovatých odpadů přes kůži: 
 
Zánět uší.  Zvýšená produkce sekretu (ušní maz), zpočátku především v levém uchu (stojíme-li za psem). Následkem je svědění ucha a vznik živné půdy pro zánět středního ucha a pro roztoče. 
 
 
Sekret na kůži a lupy.  Tvorba sekretu na povrchu kůže, v uších a nadměrný vznik lupů. Z tohoto stavu za podpory svědění (pes se škrábe) vznikají následně ekzémy, které masivně hnisají a rozšiřují se.
 
 
Poznámka:  Výše popsané viditelné projevy transportu jedovatých odpadů z organismu psa jsou pouze nejčastější příklady. Jedy přetížený organismus vyvolává často řetězovou reakci dalších, dříve či později viditelných potíží s nespočtem dalších příznaků.
 
 
Zpočátku neviditelné vnitřní projevy otravy organismu
Přetížený organismus psa se po vyčerpání svých detoxikačních kapacit pokusil v záložní obranné variantě nezpracovatelných jedovatých odpadů zbavit přes svůj největší vnější orgán, kterým je kůže. 
 
V závislosti na transportní přizpůsobivosti, na množství, četnosti dodávek a na druhu těchto odpadních látek (jedy) pak dochází také k jejich nebezpečnému ukládání v těle na místa, která k tomuto účelu nebyla přírodou určena (orgány, tkáně, klouby). 
 
Zpočátku neviditelné následky otravy organismu ze zkušenosti praktických léčitelů zvířat:
 
 
Omezení funkcí ledvin
Játra a ledviny při přetížení z kapacitních důvodů omezují svoje další důležité úlohy, kterými jsou zejména: tvorba stavebních prvků hormonů (hormonální poruchy) a syntéza živin s následným nedostatkem (některé živiny nejsou optimálně, a nebo nejsou vůbec syntetizovány).
 
Akumulace v kloubech
Odpadní jedy se ukládají v organismu na místa, která k tomuto účelu nebyla přírodou určena. Zejména akumulace v kloubech často způsobuje sníženou tvorbu kloubního mazu s následkem poškození kloubní chrupavky (Artróza) což se časem projeví bolestmi a sníženou hybností. 
 
Poznámka:  V jednostranné výživě psa (často jen granule) chybějící přírodní stavební látky (nedostatek) pak často v pohybovém aparátu (klouby, vazivo, šlachy) způsobují nedokonalé vytvarování kloubních jamek nebo uvolnění a vyosení kloubů (Displasie). Ano, Displasie kloubů není dědičná.
 
Krystaly v močových cestách
Odpadní látky (jedy) zhušťují moč. Pokračující nápor odpadních látek začne tvořit písek v moči a někdy také močové kameny.
 
 
Vývojové vady štěňat:
 
Reprodukční problémy
Jedy přetížení psi mají často problémy s krytím, feny se zabřeznutím, s vývojem plodů, s donošením nepoškozených a živých štěňat a s jejich bezproblémovým porodem. 
 
 
Předání jedů štěňatům
Jedy přetížené feny se pro ochranu vlastního života (Instinkt priority přežití) zbavují jedů také jejich ukládáním do placenty, do organismů štěňat a po porodu také do mateřského mléka. 
 
Postižená štěňata si pak tyto jedovaté odpady odnášejí do nového života, častěji pak trpí průjmy, mají vývojové vady a neobvyklé (pro chovatele i nové majitele nevysvětlitelné) citlivosti. 
 
 
 
Štěňatům chybí stavební látky
Z důvodu často jednostranné výživy (chybějící přírodní vitamíny, přírodní stopové prvky a přírodní minerály) a přírodě velmi vzdálené výživy matky (umělé vitamíny, ochucovadla, barviva, konzervanty apod.) se pak matce často nedostávají důležité stavební látky pro sebe a tím ani pro vývoj svých štěňat. 
 
Čím větší štěňátka (větší plemena) a čím jich je více, tím je k disposici méně stavebních látek, o které se organismus feny pro vývoj štěňat musí podělit. Kromě různých vývojových vad pak štěňata často trpí také potížemi růstu, což je nejdříve viditelné u vazivového a kloubního aparátu (Displasie) především pak u štěňat větších plemen.
 
Poznámka:  Výše popsané neviditelné projevy otravy organismu jsou pouze nejčastější příklady. Jedy poškozený organismus vyvolává mnohdy řetězovou reakci dalších neviditelných či později viditelných příznaků a nemocí psů včetně nádorů a rakoviny. 
 
 
Přírodě vzdálená výživa
 
Poznatky praktických léčitelů zvířat o vlivu termicky extrudovaných granulí na zdraví: 
 
 
Horkem zničené přírodní vitamíny
Část komponentů téměř všech dnešních termicky extrudovaných krmiv jsou při zpracování na moučky (mletí, vaření, sušení) u prvo-zpracovatelů (výrobce mouček) ohřány na vysoké teploty (tlakové vaření). Následně jsou pak tato krmiva u finálních zpracovatelů (výrobce krmiva) při extruzi (spečení kaše z prášků do granule) ještě jednou šokově ohřána na vysokou teplotu (120 až 200 stupňů).
 
Poznámka:  Mnohé biologicky hodnotné substance a vitamíny se znehodnocují již při teplotě od 40-ti stupňů.
 
 
Přidávají se umělé vitamíny
Touto vysokou teplotou je kromě bílkovin, enzymů a tuků velká část přírodních vitamínů, stopových prvků a minerálních látek poškozena, zničena nebo spečením uzavřena (nejsou biologicky využitelné).
 
 
 
Následně přidané syntetické látky (umělé vitamíny, umělé minerály a jiné), jejichž přínos pro zdraví je již často zpochybňován, však nenahradí širokou škálu přírodních vitamínů, přírodních minerálních látek a přírodních stopových prvků, které organismus potřebuje. 
 
Dalším problémem těchto pseudo-vitamínů je, že organismus je sice zpravidla přijme, ale pro samotnou látkovou výměnu jsou obvykle těžko zpracovatelné nebo často také zcela nepoužitelné (přírodu nelze nahradit).
 
 
Nejsou to přírodní látky
Mnozí majitelé psů jsou potěšeni, že na etiketě svého krmiva najdou uvedené látky jako například: vitamin E, vitamin A, vitamin B12, Biotin, Zinek, Selen, Mangan, Kobalt a další. Radost z přidaných vitamínů však bohužel není na místě, protože to nejsou obsažené přírodní látky, ale jedná se zpravidla o laciné produkty vyrobené uměle ze syntetických látek. (obdoba obávaných E - preparátů z potravinářství).
 
 
Obsahuje moje krmivo umělé vitamíny?
Deklarovat v potravině, krmivu nebo v doplňku výživy přesné složení a obsažené množství vitaminů, minerálních látek, stopových prvků, poměr vápníku k fosforu a jiných látek lze pouze u látek uměle vyrobených (chemie) a následně do potraviny, krmiva nebo v doplňku výživypřidaných.
 
Zda – li se v krmivu jedná o následně přidané syntetické (chemické) vitamíny, a nebo o skutečně obsažené vitamíny přírodní, poznáme tak, že syntetické jsou deklarovány jako“ Obsažené vitamíny, Přidané látky na Kg apod. Umělé a následně přidané vitamíny poznáme podle jednotek (g, mg, IE, G, µg, mcg, m.j. apod.) v kterých je jejich přidané množství udáváno. 
 
Přírodní vitamíny jsou vázány do přírodní struktury dané potraviny nebo potravinové složky, což je chrání před poškozením oxidací, chladem či teplem slunečného záření. Toto je důvodem, proč u potravin, krmiv nebo doplňků výživy, kterým nejsou přidány látky umělé, nelze vyčíslovat složení ani obsažené množství vitaminů, minerálních látek, stopových prvků, poměr vápníku k fosforu a jiných látek. 
 
Poznámka:  Syntetické vitamíny jsou obvykle jako konzervant přidány do masových mouček již u prvo-zpracovatelů (výrobce mouček). Podle zákonné normy pro výrobu zvířecích krmiv, však nemusí finální zpracovatel (výrobce krmiv) v deklaraci tyto syntetické vitamíny uvádět a proto může své krmivo v reklamě a na etiketách uvádět, že neobsahuje umělé látky (vitamíny, ochucovadla, konzervanty apod.)
 
 
Nedostatek a předávkování současně
Příkladem je Selen: mnoho psů má jeho nedostatek a současně trpí na otravu Selenem. Důvodem je, že organismus Selen sice přijal, ale je tímto syntetickým, a pro látkovou výměnu těžko zpracovatelným Selenem současně přetížen (otrava). To znamená, že organismus, který přijímá syntetické (nepřírodní) látky, trpí nedostatkem (s následnými symptomy) a současně je přetížen, protože musí tyto syntetické látky pracně odbourat.
 
 
Vysoké dávky vitamínů pro konzervaci
Některé syntetické vitamíny jsou pro konzervaci krmiva, ale bohužel také pro výživovou potřebu organismu psa mnohonásobně předávkovány. Tyto umělé vitamíny rozmíchané v oleji (tuk) jsou nastřikovány na povrch ještě horkých a porézních extrudovaných granulí (velká savá plocha) s nebezpečím možného předávkování. Obzvláště v tucích rozpustný umělý vitamín E pak musí být při předávkování organismem pracně odbourán.