Anální žlázky a homeopatie

 

Autor: MVDr. Simona Müllerová

Anální váčky jsou uložené vedle konečníku (když si místo řitního otvoru představíme ciferník hodin místo řitního otvoru, tak ve 4 a v 8 hodin) a ústí do nich mazové, pachové a potní žlázy, které směřují buď přímo do konečníku, nebo na hranici kůže a konečníku vně. Tyto váčky jsou vlastně měchýřky tvořený hladkou svalovinou, která má své vlastní nervové řízení. 

Orgány z hladké svaloviny (močový měchýř, děloha, žlučník) jsou tvořeny kolagenem a elastinem, které jsou mimo jiné i součástí kloubů, vazů a šlach. Anální váčky shromažďují sekret a vyprazdňují se při kálení a vzrušení, případně při záměrném značkování. Konzistenci tohoto sekretu mírně ovlivňuje potrava, například při nedostatku nenasycených mastných kyselin (jsou obsaženy v živočišných tucích, vejcích, ořechách) je sekret hrudkovitý a může ucpat vývod váčků. Hromadění sekretu můžeme u psů směle považovat za civilizační nemoc. 

Majitelé se podílejí na zhoršení samovolného vyprazdňování váčků tím, že snižují obsah živočišných tuků v potravě. Protože většina lidí raději své děti a psy přecpává, než aby si s nimi hrála, jsou psi obézní a majitel volí dietní nízkotučné krmivo. Brzy však začne trpět kůže, pes se tak stává náchylnějším ke kožním problémům, protože nenasycené mastné kyseliny jsou nezbytné mimo jiné také pro správnou funkci kůže, její imunitu, pevnost, pružnost a její obměnu. Další – nepřímý – vliv na hromadění sekretu má objev a výroba kloubních doplňků, jako je například chondroitin a glukosamin. Majitelé kupují tyto dva potravinové doplňky a zapomínají na kolagan a elastin. 

Všechny čtyři složky jsou nezbytné pro stavbu pohybové soustavy, ale kolagen a elastin zároveň i pro hladkou svalovinu (tonus dělohy, močového měchýře) a elasticitu kůže. Stav srsti se už po čtrnácti dnech podávání kolagenu a elastinu nesmírně zlepší. Mnoho majitelů si myslí, že krmení sulcem a vaření vepřových nožiček nahradí průmyslově vyráběnou kloubní výživu. 

Přestože jsem zastáncem přírodní stravy, potřeba kolagenu a elastinu pro tělo je tak vysoká a jejich metabolismus zpracování je tak složitý, že se nedá získat pouze z běžné potravy, ale je potřeba je dodávat tělu uměle. 

„Zabudování“ kolagenu a elastinu do tkání ovlivňuje z homeopatického hlediska calcarea fluorica a sepia. 

Sepia současně napomáhá pevnosti, pružnosti a pohybu hladké svaloviny. Je to výborný lék pro duté orgány od pasu dolů. 

Dalším lékem pro správnou funkci měchýřů a váčků v těle je Capsicum. Tyto tři léky pomáhají pružnosti análních váčků a spolu s kolagenem a elastinem mají vynikající efekt. Pokud dojde ke hromadění sekretu ve váčcích a k bakteriální kontaminaci, podávám jednou denně Pyrogenium. Zánět váčku se ve většině případů vyvíjí jako absces. 

Otevření abscesu homeopatickou cestou provádím Hepar sulfurem 5 CH dvakrát denně 5 CH, dokud absces nepraskne. Silicea 5 CH jednou denně. Otevření abscesu urychlíme zapařovacím obkladem, bylinkovou tinkturou, např. švédskými kapkymi natřu kůži u análního otvoru, na to nanesu černou mast a zakryji igelitem.

 Podle typu sekrece z prasklého váčku volím homeopatika: mercurius solubilis na žlutozelený sekret, mercurius corrosivus na žlutozelený, velmi páchnoucí sekret, hepar sulfur na žlutý sekret , tarentula cubensisna vřed s rudofialovou, hustou krví a s hnisem, pul sutilla na jasně žlutý nedráždivý hnis. Nízká ředění 5–9 podporují sekreci, jsou vhodná na začátek léčby, 15 je regulativní nebo vysoušecí, 30 je vysoušecí. 

Doléčení provádím vyšším ředěním jednou denně. Léčba análního váčku homeopatií trvá stejně dlouho jako antibiotiky, tzn. 3–6 týdnů. Zároveň však homeopatiky regenerujeme další orgány z hladké svaloviny a postupně tak přecházíme k prevenci ucpávání análních váčků.