Homeopatie  a dávkování u psů

 

Přestože se u nás homeopatie řadí mezi alternativní léčebné postupy,

v celosvětovém měřítku se s její pomocí léčí daleko více lidí než chemickými léky.

Do České republiky dorazila poměrně nedávno - až po revoluci v roce 1991.

Za 20 let si však našla řadu příznivců a mnoho spokojených uživatelů.

 Hodí se  pro lidi, stejně dobře účinkuje i na psy a kočky…

 

Jak funguje?

Homeopatická léčba funguje na principu „podobné se léčí podobným“. Tento základní zákon zformuloval německý lékař Samuel Hahnemann (1755-1843). Zjistil, že látka, která má tu schopnost vyvolat onemocnění, je také schopna nemoc vyléčit. Podmínkou ovšem je, aby tato látka byla naředěná

(tzv. zákon minimální dávky) a nepotencována (neboli natřepána). Díky speciální přípravě působí na funkční poruchy organismu. Léky jsou vyráběny ve specializovaných laboratořích za velmi přísných podmínek.

 

Lidé nejsou jediní

Věděli jste, že homeopatika dobře zabírají nejen na lidi, ale i na hospodářská zvířata, domácí mazlíčky, nebo třeba stromy? Léčení zvířat homeopatiky má ve světě velkou tradici. Veterinární homeopatie se vyučuje na veterinárních univerzitách ve Francii, Německu, Bulharsku, Holandsku atd. Výborné výsledky s homeopatickými léky má i řada biofarem, kde se zvířata nemohou léčit antibiotiky.

 

Zkušené oko poradí

Příčina nemocí i následná homeopatická léčba souvisí úzce s prostředím, ve kterém zvíře žije, s jeho náladami, temperamentem, chováním páníčků, výživou a s celou řadou dalších faktorů, o kterých jste neměli ani tušení, že by mohly být příčinou nějakých problémů. Zkušený homeopat podle vzhledu a chování zvířete rozpozná i typologii jednotlivých léků (například pro podsadité typy s krátkýma nohama a silnými kostmi, je jak pro lidi, tak i zvířata vhodným konstitučním lékem Calcarea carbonica.) A homeopatika nepůsobí pouze na metabolické procesy a klinické příznaky, ale i na psychiku, takže se s jejich pomocí dají dobře řešit i poruchy chování (agresivita, stesk, strach…).

 

Odpůrci

Odpůrci často tvrdí, že homeopatie kvůli vysokému ředění účinné látky nemůže fungovat, a proto se jedná jen o placebo léčbu. Ovšem vysvětlíte-li její principy studentům kvantové fyziky, tak vám po chvíli přemýšlení potvrdí, že fungovat musí. A jak jinak vysvětlit, že léčba úspěšně funguje u zvířat? Že by jim někdo vysvětlil placebo efekt? :-)

 

Homeopatický lék

Jedná se vlastně o naředěnou a potencovanou látku rostlinného (např. kořen nějaké rostliny), živočišného (např. jed z hada) nebo minerálního původu (např. tuha), kterou lze léčit onemocnění, jež vykazuje příznaky, které je schopen vyvolat lék v neředěném stavu. Ve zkratce řečeno: co jako původní látka vyvolává, to jako homeopatikum léčí.

Homeopatické léky působí v souladu přírodou a zlepšují obranyschopnost a schopnost se s probíhajícím onemocněním vyrovnat a dosáhnout rovnovážného stavu. Naproti tomu alopatické léky působí proti příčině, jež nemoc vyvolává, a organismu v jeho schopnosti vyrovnat se s onemocněním nijak nepomáhají. Často jej svými vedlejšími účinky ještě zatěžují. Velkou výhodou homeopatik je i to, že nenají žádné vedlejší účinky. Lze je kombinovat i s klasickými léky, účinky se nijak neovlivňují.

 Jak  je podávat?

Dávka (počet granulí na jedno užití) je pět kuliček pro dospělého psa velkého plemene, kočky a malá plemena psů tři granule. Při častém podávání léků, několikrát denně nebo po hodinách, může být dávka také tři granule. Při užívání 1krát až několikrát v týdnu podáváme pět granulí.

Lék podáváme do čisté dutiny, vyvarujte se podávání bezprostředně po nebo před jídlem… Homeopatické léky zvířatům podávám buď ve formě kuliček do čisté tlamy, nebo nalačno, kdy necháme kuličky spolknout nebo je rozpustíme v čisté neperlivé a neminerální vodě bez chlóru (lze odstranit převařením) a podáváme injekční stříkačkou nebo plastovou lžičkou. Pokud připravujete homeopatické roztoky, je nutné je protřepat. Platí pravidlo, že čím prudší jsou příznaky onemocnění, tím častěji se podávají homeopatické léky.

 

Správný výběr léku

Jestliže váš domácí mazlíček trpí kožními problémy, opakovanými záněty spojivek nebo třeba močovými kameny a hledáte účinnou a šetrnou léčbu, vyzkoušejte homeopatika. Ideálně navštivte veterináře, který se touto alternativní formou léčby zabývá. Poradí vám, jaký lék koupit (pro informaci – používají se stejné léky jako pro lidi, takže vám je na požádání objednají skoro v každé lékárně). Velkým pomocníkem může být také kniha Poznáváme homeopatii, Jak šetrně léčit psy a kočky autorů V. Holzbauera a M. Švaříčkové vydaná nakladatelstvím Grada v roce 2011 , kde najdete praktické postupy ,názvy léků, potence, dávkování,

jak zvířeti pomoci při nejrůznějších obtížích  např.nechutenství, průjmová onemocnění apod., po úrazu např. poranění kostí a při poruchách chování.

Dávkování -MVDr.Simona M'úllerová 

Dávkování uvádím podle intuice, protože na rozdíl od antibiotik a hormonů se homeopatika dávkují všemi způsoby a dávkování i ředění měníte ze dne na den, i z hodiny na hodinu. Podle stavu pacienta, podle změny příznaků apod. Tak, jak je variabilní příroda, tak je variabilní také podání přírodních léků.

Kolik kuliček? Nejde o to, kolik kuliček dáte, ale aby homeopatikum vytvořilo kontakt se sliznicí, aby vytvořilo vrstvu, když se bude rozpouštět. Pokud pes homeopatikum polyká, měl by být nalačno, protože potrava ztěžuje kontakt se sliznicí. Pokud vložíte kuličky na pysk, stačí menší počet. Pokud dáte homeopatikum s jídlem, je vhodnější opět větší množství. 

Obecně však lze říci, že stačí 3 kuličky , běžná dávka je 5 kuliček. 

Větší množství ovšem účinek léku nenásobí. Ani v kladném, ani v záporném slova smyslu. Pes se neotráví, ani když sní celou tubu.

 Intuice 

Pokud má lékař intuitivní pocit, že je k léčbě potřeba rovných 8 kuliček, je to výsledek působení jeho podvědomí, nikoliv matematická přesnost a s tím spojená nutnost přesného dávkování léku. Případné zhoršení zdravotního stavu je většinou krátkodobé a po něm následuje opět zlepšení. Další variantou zhoršení nebo nežádoucích příznaků je neuvážené podání nebo dlouhodobé podávání homeopatika bez konzultace s lékařem. Můžete pacientovi navodit stav, obraz léku, který naopak vyvolá to, co by měl léčit. Proto je dobré, když krátkodobě použijete homeopatikum samostatně, např. v případě první pomoci: 

Arnicu na krvácení a hojení 

Aconitum na akutní strach a úraz 

Opium při zástavě dechu 

Symphytum při zlomenině

 Silicea dodává všeobecnou základní informaci tělu, jak má vypadat a jak má pracovat. Navíc reguluje imunitu proti nežádoucím reakcím (alergie) a čistí tělo od zátěže civilizace. Navrací nefyziologické postoje na končetinách do správného postavení. 

Calcarea fluorica regeneruje vazy, odstraňuje srůsty, zpevňuje uvolněné vazy. Všeobecně působí i na hladkou svalovinu, dělohu, močový měchýř ... Samozřejmě má vliv i na kůži. Upravuje usazení kloubů spolu s vazivovým aparátem a usazení zubů, vývoj zubů a kazivost zubů. 

Co tím lékař myslí? Pokud vám není dobře, spojte se svým lékařem nebo léčitelem a další postup konzultujte. Jestliže vám homeopat řekne 1 – 3x denně, má tím na myslí, že čím je vám hůře, tím častěji si můžete homeopatikum brát. Např. Belladonu při zvýšené teplotě můžete užívat až 10x denně, třeba i po 15 minutách, než teplota klesne. Energie Belladonu je velice rychle zpracovaná, takže účinek mizí již po několika minutách. Při křečích je vhodný Collocynthis. Dokud křeč v břiše trvá, berete si 2 – 3 kuličky, křeč pomine. Za 5 minut postup zopakujte a křeč se již nevrátí. Při doléčování pacienta se postupně léky vysazují – 1x denně, ob den, 2x týdně atd. Druhá varianta je vybrat jedno balení a čekat. Opět postup zvolí homeopat podle typu nemoci, kterou léčí. 

Pokud homeopatikum ředíte ve vodě, měníte jeho ředění, takže máte-li mít Arnicu v koncentraci 9 CH (číslo 9 označuje stupeň ředění a písmeno CH informuje o tom, že jde o centezimální ředění podle Hahnemanna, zakladatele homeopatie) a chcete ji ředit, protože neotevřete psovi tlamu, kupte si Arnicu v koncentraci pouze 5 CH. Můj homeopatický návod se týká francouzské homeopatie. Anglická homeopatie má jiné postupy. 

U zvířat se podstatně častěji používá francouzská metoda, ale léky můžete mít od jakéhokoliv výrobce. 

Nezbytná poslušnost 

 Naučit psa přijímat léky z ruky a nechat si od majitele kamkoliv sáhnout, je velice důležitý prvek poslušnosti a ovladatelnosti. Nikdy nevíte, kolik léků budete potřebovat psovi dávat a některé z nich se s potravou nemohou podávat. Navíc nemocný pes nemá chuť k jídlu. Pak je podání léku dalším utrpením. Učte pejska už od štěněte otvírat tlamičku, nechat si na kořen jazyka cokoliv vsunout. Máte jistotu, že lék je v psovi, nikoliv rozmočený na zemi v potravě, nebo v misce, nebo o pár metrů dál vyplivnutý. Mnoho mých pacientů nebylo doléčeno, protože majitel nezvládne ani 2x denně podat psovi malé sladké kuličky, natož tabletu. Pokud jste odkázání na injekce, ať už homeopatické nebo klasické, musíte dojíždět, platit zákrok, psa stresujete návštěvou u veterináře. Efekt léčby je pak především finanční pro lékaře. Nenechte se zotročit svým psem a nebuďte pohodlní. Od štěněte ho učte poslušnosti třeba s tabletkami pouhého B komplexem. Nemělo by vám to zabrat více než několik dnů. U dospělého psa to může trvat déle, ale výsledek rozhodně stojí za to. Dalších 12 let budete v klidu a případné nemoci vašeho psa nebudou doprovázené bojem při podávání léků.  Podřízení psa při aplikaci léků má celoživotně mnoho pozitiv a nejen při aplikaci homeopatik.

.......převzato z internetu.....