Spondylóza 

 

jedno z dědičných omenocnění , u leonků  není výskyt častý jako třeba u boxerů , tam je tato nemoc vyřazuje  z chovnosti ..

Pár otázek majitelů psů  a odpovědí p.veterináře  přímo v veterinární poradny ....

 

VETERINÁRNÍ PORADNA LÉKAŘE

SPONDYLÓZA PÁTEŘE A VLIV NA POTOMKY 
ROM.KOM
6.5.2009 
Dobrý den, chtěl bych Vás požádat o radu týkající se spondylózy páteře u 5,5 let starého boxera. Spondylóza byla diagnostikována cca před půl rokem, pejsek vůbec nechodil a nedokázal se ani zvednou na nohy, po provedení RTG bylo zjištěno srůstání téměř po celé délce páteře. Po podávání Meloxivetu, se asi po třech týdnech začal znovu zvedat a dokonce i chodit. Pejsek měl v době kdy byl nehybný cca 5kg nadváhu, váhu jsme postupně zredukovali a podávali Alavis 3 cca 4 měsíce, před dvěma měsíci jsme Alavis 3 vysadili a nyní začínáme podávat Alavis 2 (vzhledem k tomu, že nemá bolesti). V tuto chvíli se dá říct, že je pejsek po celou dobu bez pohybových problémů (zvládá dvakrát denně 40 min procházky). Granule nesnáší, takže už asi 2,5 roku krmíme masem (převážně syrovým) a příloha jsou nejčastěji těstoviny. Cca ve dvou letech jsme nechávali dělat DKK s výsledkem 2/2. Bydlíme v bytě ve třetím patře bez výtahu, což je určitě také problém, schody jsme se naučili scházet velmi klidně a pomalu, krok po kroku. Můj dotaz je, jak mám s naším pejskem dál pracovat, abych jeho nemoc co nejvíce oddálil, a aby v pohyblivosti v jaké je zůstal co nejdéle? Případně jaká je Vaše prognóza jeho budoucnosti? V hlavě mi ještě leží otázka, jak je to s potomky našeho pejska, před zjištěním nemoci měl čtyři vrhy, projeví se spondylóza i u jeho potomků, mám se pokusit nějak kontaktovat majitele štěňat a informovat je o možnosti projevení se této nemoci? A co jeho sourozenci, je z devíti štěňat, také se to u nich může projevit? Navíc minimálně jeho dva bratři jsou také krycí psi. Děkuji za odpověď.  
zobraz podrobnosti

 
Odpověď na dotaz
MVDr. Roman Musálek
11.5.2009 
Dobrý den.
Jistě jako majitel krycího psa víte, že spondylóza je dědičné onemocnění a proto se boxéři testují a je to podobně důležité jako DKK. Léčba v podstatě není možná. Je možné zpomalit rozvoj artrózy a příznaků. To se dá provádět analgetiky a chondroprotektiva bych doporučil s MSM, protože není pravda, že by neměl bolesti(MSM jako protizánětlivá látka tlumí i rozvoj artrózy.) Třeba ne stále takové že by naříkal, ale uřčitě to bolí. Toto je základ. Jako doplněk připadá v úvahu aquaterapie, při které bude procvičovat svaly a akupunktura nebo i homeopatie. Vše je dostupné u nás na klinice. Jestli dát stav Vašeho pejska na vědomí - určitě ano, ale nemyslím si, že by s tím někdo něco dělal. Bohužel. Lidi jsou slepí dokud se to netýka přímo jich. Protože nejde jenom o peníze, ale o ty také a to především...
S pozdravem MVDr. R. Musálek  
 

 

 

VETERINÁRNÍ PORADNA LÉKAŘE

SPONDYLOZA 
EVA VOSTŘÁKOVÁ
4.4.2007 
Dobrý den, obracím se na vás s prosbou za svou tetu, která má 12 letého kokra! Celý jeho život byl velice vitální bez zdravotních komplikací!!!!! Nyní mu veterinář diagnostikoval spondylozu bederní páteře! Pejsek bez injekcí reaguje velice bolestivě na pohyb, nechce žrát, klepe se, má teplotu, průjem a rychle hubne! Po injekcích je úplně vpořádku, ale nejsem si jistá, zda je toto vhodné jako trvalejší řešení. Myslíte, že by bylo vhodné v jeho věku přistoupit k operaci? Jak finančně nákladná by byla? Chápu, že bez vyšetření u vás by šlo jen o částku orientační. Rtg snímky má k dispozici! Velice děkuji za ochotu! S pozdravem! Eva Vstřáková  
zobraz podrobnosti

 
Odpověď na dotaz
Redakce
5.4.2007 
Dobrý den.
Spodylóza neboli spondyloartróza neboli, jak se nazývá u lidí, Bechtěrevova choroba je neléčitelná choroba, kterou není možné operativně ovlivnit, ale pouze medikamentózně zpomalit postup a utlumit bolest. Jedná se výrůstky na páteři, velmi často bederní, které prostě a jednoduše bolí. Vznikají v důsledku nestability v meziobratlovém prostoru. Tělo se snaži místo stabilizovat a volí tuto poněkud nešikovnou cestu. Nejčastějším způsobem terapie jsou nesteroidní antiflogistika. Podobně jako si lidi berou Brufen, když je něco bolí, i psi maji svoje analgetika, které pomáhají. U kokra bych použil asi Rimadyl v tabletách, v kombinaci s Nutradylem tbl., protože se oba přípravky pěkně doplňují. Jde je užívat i dlouhodbě. Zkoušíme používat i bylinky a máme s tím zajímavé výsledky. Spolehlivě nám ale zabírají klasické léky. Někdy je potřeba sáhnout i ke steroidům, ale to jen ve velmi opodstatněných případech.
S pozdravem MVDr. Roman Musálek  
 

 

 

 

spondylóza

 

VETERINÁRNÍ PORADNA LÉKAŘE

SPONDYLÓZA U CHOVNÉHO PSA 
LEONFRAM
13.2.2010 
Dobrý den, tento týden nám byla u veterináře diagnostikována na základě rtg spondylóza. Pes je mladý a chovný, proto řeším, co dál. Náš vet se zdráhal udělat závěr vzhledem k chovnosti. Můžete mi prosím sdělit váš názor? Pes má DKK 1/1, exteriérově i povahově je excelentní jedinec plemene, ale nechci vědomě předávat nemoc... A ještě maličkost, jaká je vlastně prognóza? Hlavně vzhledem k dosti brzkému vzniku nemoci, co nás čeká v příštích letech? Děkuji mnohokrát za odpověď!  
zobraz podrobnosti

 
Odpověď na dotaz
MVDr.Roman Musálek
19.2.2010 
Dobrý den .
Spondyloza je velmi časté onemocnění páteře. Jedná se v podstatě o artrózu, která vznikne díky volnosti meziobratlového prostoru. Tělo se to pokouší stabilizovat a vznikají výrůstky. Velmi zjednodušeně řečeno. Nejsem si jist mírou dědivosti, ale např. boxeři se kvůli tomu v roce testují a vyřazují z chovu. Prognóza je relativně dobrá. Tzn. problémy, které mu to bude přinášet budou podobné jako při DKK Tzn. bolestivost po námaze, neochota skákat... Řeší se pravidelným pohybem (ani málo ani moc) chondroprotektivy a při bolestech analgetiky. Lze na to doporučit plavání a nebo aquaterapii. 
S pozdravem MVDr. R. Musálek