Maso - zvěřina

02.06.2012 15:39

  Se zvěřinou máme vynikající  dlouholeté zkušenosti ,

  letos jí od nás vyzkoušelo opravdu dost zájemců a mám radost , když  majitelé volají ,

   jak pejsanům chutná a  znovu  si maso objednávají.

Beruška dostávala zvěřinu až do jejího 15 roku , Blossinka I Elwis  jí milují .  

Doporučuji jako přílohu ke zvěřině  dávat zeleninu , pohanku , rýži , kuskus , vločky , jáhly.

Zvěřina je naprosto  vhodná pro všechny věkové kategorie psů,

včetně malých štěňat od 4. týdne věku a  je velmi vhodná i při rekonvalescenci,

O tolik diskutované  pseudovzteklině  naleznete  článek v menu  Zajímavosti .

 

Maso ze zvěřiny je lehce stravitelné, má jemnější svalová vlákna a vykazuje charakteristickou vůni a chuť. Zvěřina se v dnešní době stává populární díky svým výtečným nutričním vlastnostem. Ve srovnání s masem chovaných zvířat obsahuje mnohem méně tuku. Odlišené je též zastoupení mastných kyselin v tuku. Hospodářská zvířata, živená zpracovaným krmivem a krmnými směsy, vykazují vyšší podíl nasycených mastných kyselin. Ve spektru nenasycených mastných kyselin převažují mastné kyseliny řady omega-6. Nenasycené mastné kyseliny v tuku volně žijící zvěře jsou bohatší na velmi důležité mastné kyseliny řady    omega-3. Ačkoliv se obsah cholesterolu nijak významně neliší, z celkového pohledu vykazuje maso zvěřiny mírnější aterogenní schopnosti oproti masu hovězímu, vepřovému, skopovému.

Díky nižšímu podílu tuku a vyššímu zastoupení vody má maso zvěřiny nižší energetickou hodnotu. Zvěřina se cení pro vysoký obsah plnohodnotných bílkovin. Ve 100 gramech se nachází 20 až 25 g bílkovin. Na rozdíl od ustájených zvířat nacházíme v mase zvěřiny určité množství sacharidů. Je to dáno vyšším množstvím svalového glykogenu, který je výsledkem volného pohybu zvěře v přírodě.

Maso zvěřiny, podobně jako maso hospodářských zvířat, obsahuje vitamíny řady B (především vit B2, B6 a B12).

Zvěřina je vynikajícím zdrojem železa. 

Ve významném množství se ve zvěřině nachází řada dalších minerální látek a stopových prvků jako jsou draslík, fosfor, zinek, měď, selen. 

 

 

   Cabeiri Druhá šance