10 skupin FCI

FCI- skupiny a sekce psích plemen
 
Skupina 1: Ovčáčtí, pastevečtí a honáčtí psi
Všem plemenům patřícím k této skupině je vlastní silná chuť pracovat. Hlídací psi jsou inteligentní jedinci a jsou oblíbení pro svou ostražitost. Málokdy štěkají a rychle se podřídí člověku. Oproti tomu je důležitou vlastností honících psů právě jejich štěkot, neboť jen tak dokážou shánět ovce do stád. Jako pejsci do bytu nebo k pouhým procházkám jsou tito pejsci zcela nevhodní. Bearded kolie je veselé vyrovnané a snadno vychovatelné zvíře. Typické pro tato plemena je podnikavý výraz ve tváři. Bílý švýcarský ovčák pocházející z Kanady se vyvinul v samostatné plemeno. Miluje děti, dává pozor, ale v žádném případě se nejedná o agresivní typ, hodí se skvěle jako hlídací pes.
 
Skupina 2: Pinčové, knírači, molossové, švýcarští salašničtí psi a jiná plemena
V této skupině nalezneme kromě kníračů a pinčů plemena jako jsou holandští pinčové, ruští černí teriéři, různé druhy dog, horští psi a švýcarští salašničtí psi. K pinčům patří i dobrmani a trpasličí pinčové. Tato zvířata přišla do našich končin, tedy na pevninskou Evropu, z Anglie počátkem 19. století. Opičí pinčové jsou jednou z nejstarších psích plemen v Německu, kteří zůstali prakticky nezměněni. Tato zvířata se dožívají kolem 15 let a chovají k člověku velkou náklonnost. Rádi se mazlí, dobře hlídají a nepotřebují tolik pohybu.
 
Skupina 3: Teriéři
Do této skupiny řadíme malé i velké teriéry, bulteriéry a trpasličí teriéry. Na základě velkolepého vzezření je za krále všech teriérů považován erdelteriér. Pochází z anglického hrabství Yorkshire. Zde potřebovali horalové, dělníci a farmáři odolné psi pro lov ve vodě a hnaní dobytka. Erdelteriéři byli na tuto pozici ideálními adepty a díky své spolehlivosti a mnohostrannosti nalezli záhy mnoho přívrženců. Austraský teriér je vhodný i pro život ve městě, pokud bude mít dostatečný výběh. Původně byl i on hlídacím psem, neboť je robustní, odolný vůči chladu a silný. Také drsnosrstý foxteriér je v Evropě velmi rozšířen. V Anglii byl využíván na lov lišek a je zobrazen na mnoha malbách z anglické historie.
 
Skupina 4: Jezevčíci
Jezevčík je známý již od středověku. Z původních brakýřů byly vyšlechtěni jedinci s kratšími nožkami, kteří byli vhodní pro lov na zemi i pod ní. Tak vzniklo plemeno jezevčíků. Tato zvířata mají krátkou, hustou přilehlou srst v široké škále barev, od černé až po rezavě hnědou. Jezevčíci jsou vyrovnaní, vytrvalí, mají jemný nosík a jsou hbití. Existují ve 3 rozměrech (klasický jezevčík, trpasličí jezevčík a králičí jezevčík) a dle délky srsti rozlišujeme mezi krátkosrstým, drsnosrstým a dlouhosrstým jezevčíkem. Svalnatí jezevčíci potřebují méně pohybu, mohou se dožít až 17 let a dobře hlídají.
 
Skupina 5: Špicové a tzv. primitivní plemena
Ke špicům řadíme husky, nordické lovecké psi, nordické hlídací psi, evropské a asijské špice. Německý špic je potomkem původního špice a tím je nejstarším plemenem střední Evropy. Špicové jsou nápadní svou krásnou srstí, která je hodně podrostlá. Chytrá očka a špičatá ouška propůjčují zvířatům odvážné vzezření. Německý špic je živý ale velmi oddaný a učenlivý. Lze jej snadno vycvičit. Jelikož je vůči cizím osobám nedůvěřivý, hodí se i jako hlídací pes. Nordická plemena obecně jsou oblíbení hlídači s teploučkou srstí.
 
Skupina 6: Honiči, barváři a příbuzná plemena
Honiči mají citlivé čumáky s pomáhají lidem při lovu už staletí. Odolávají počasí a sledují štěkajíc stopu. Zástupci této skupiny jsou například anglický foxhound, švýcarský malý honič, otterhound, francouzský trikolorní honič nebo bígl. Barváři jsou psi specializující se na stopování poraněné zvěře. Mají podobně jako honiči dobře vyvinutý čich, a proto dokážou skvěle stopovat zvěř. Typickým zástupcem je bavorský barvář a alpský jezevčíkovitý brakýř. Honiči jsou pro lov ve smečce jako dělaní, barváři vykonávají tuto činnost samostatně.
 
Skupina 7: Ohaři
Rozlišuje se mezi kontinentálními ohaři jako je braque, španěl nebo griffon, a britskými a irskými ohaři jako jsou setři a pointeři. Ohaři ochotně aportují ulovenou zvěř. Kvůli své mnohostrannosti byli hojně chování předtím, než se rozšířili střelné zbraně. Nezabíjejí, pouze lovci ukazují místo, kde se zvěř nachází. Tato role v dnešní době již není tak v kurzu jako dříve, ale přesto jsou vyhledáváni jakožto věrní společníci. Patří jednoznačně do rukou lovce.
 
Skupina 8: Slídiči, retrívři a vodní psi
Retrívři jsou lovečtí psi, kteří v lese naleznou pernatou zvěř a přinesou ji lovci. Slídiči hledají nízkou zvěř samostatně. Do této kategorie patří např. anglický kokršpaněl, anglický špringlšpaněl, field španěl, kooikerhondje a welšský špringlšpaněl. Vodní psi se hodí jako pomocníci při lovu ryb. Americký španěl je vyšlechtěná forma anglického španěla a jedná se o nejmenší plemeno z řad španělů. Chesapeake Bay retrívr byl speciálně vychován pro lov ve vodě a musí kromě aportování zvládnout i prolomení ledu a výdrž v chladné vodě.
 
Skupina 9: Společenská plemena
Tito jedinci slouží svému majiteli především jako doprovod a společník. Do této velké skupiny řadíme bišonky, pudly a malá belgická plemena, ale také tibetské psi, naháče, pekingské psíky a čivavy. Například bichon frisé je veselý a temperamentní, rychle se učí a lze jej snadno vychovat. Boloňský psík má křehkou tělesnou konstrukci, je vlídný a přátelský, rodinný typ. Boloňka je naopak typický mazlící pejsek. Protože tato plemena jsou velmi živá a přátelská, jsou vhodná jako kamarádi na hraní. Bostonský teriér má velmi vyrovnanou povahu. Tento doze příbuzný pes byl vyšlechtěn v Bostonu v 70.letech. Je chytrý, vitální, odolný a laskavý. Od jejich objevení v roce 1850 patří čivavy k nejmenším plemenům na světě. Traduje se, že pochází z původních obětních psů starého Mexika. Od 19. století prodávali farmáři provincie Chihuahua tato zvířata i turistům, a tak se toto plemeno rozšířilo do Evropy. Čivava může vykazovat mnoho různých vlastností od ostražitosti až po hravost.
 
Skupina 10: Chrti
Ať už se jedná o dlouhosrsté, krátkosrsté nebo drsnosrsté chrty, tito štíhlí, dlouhonozí jedinci se řadí spolu s gepardy k nejrychlejším zvířatům světa. Byli již záhy chováni ke konkrétnímu účelu a výhledově k lovu. Dle původu rozeznáváme okcidentální a orientální chrty. Charakteristické pro orientální psi jsou povislé uši a nezávislý duch, zatímco okcidentální jedinci jsou skvělí běžci a mají rozetová ouška.