Očkování štěňat-

 
Odběr štěněte
Věk, kdy štěně již může opustit matku a sourozence a odchází tedy k novému majiteli do nového domova, by měl být alespoň 7 týdnů. V tu dobu by mělo být štěně již 1x očkováno a 3x odčerveno. Chovatel by měl novému majiteli dát ke štěněti očkovací průkaz s datem prvního očkování a termínem očkování příštího, s daty dosavadních odčervení a samozřejmě i s termínem, kdy by mělo být odčervení zopakováno. Vhodné jsou i rady a doporučení, které laik jistě ocení, jako např. proč a jak často je vhodné štěně odčervovat, jaké je očkovací schéma u štěňat a jaké u dospělých psů, jak často krmit, jaké dávky v kterém věku štěněte podávat, jak postupně krmné dávky upravovat a snižovat četnost jejich podávání, jaké krmivo a případně i jaké doplňky výživy používat apod... Všechny tyto základní informace bych Vám ráda nabídla zde v tomto článku, případně podrobněji v článcích souvisejících.
 
Očkování
Očkovací schéma u štěňat je u většiny druhů vakcín následující:
Štěňata se očkují poprvé v 6. týdnu života, pak v 9. týdnu a nakonec ve 12. týdnu. Vynechá-li z nějakých důvodů chovatel první očkování v šesti týdnech věku, pak je tedy první vakcinace v 8. až 9. týdnu a další potom ve 12. týdnu. Při vakcinaci ve 12. týdnů se již štěně očkuje i proti vzteklině. Dále se již očkuje jednou ročně.
 
Odčervení
Štěně by mělo být u chovatele odčervováno pravidelně v zhruba dvoutýdenních intervalech, poprvé ve 2 týdnech věku, dále ve 4, v 6 a 8, odčervení v 8 týdnech věku již většinou probíhá u nového majitele. Tomu doporučuji pak zhruba do půl roku věku štěně preventivně odčervovat jednou měsíčně. V dospělosti by se měl pes odčervovat minimálně dvakrát ročně, raději však vícekrát, zvláště pohybuje-li se v místech s větším rizikem nakažení parazity (parky či louky používané k venčení psů, kynologická cvičiště apod.). Doporučeno je dospělé psy odčervovat 4x ročně.
 
Krmení štěněte
Co se krmení štěněte týče, jsou zásadní dvě otázky: čím krmit a jak často krmit. Nejprve je samozřejmě dobré poradit se s chovatelem a zjistit, čím a jak bylo štěně krmeno. Je-li vše, jak má být, pak je dobré pokračovat v tom, na co je štěně zvyklé. Ale chceme-li cokoliv změnit, ať již druh či způsob krmení, je vhodné krmení měnit pozvolna.
 
K novému majiteli jde štěně většinou v 7 až 8 týdnech věku a v té době se štěňata krmí 4x až 5x denně. 
Ve věku 2 měsíců lze krmit 4x denně, 
ve 3 měsících můžete již počet dávek snížit na 3 denně a z
hruba v půl roce věku stačí krmit štěně 2x denně. 
Dospělý pes se může krmit již jen 1x denně.
 
Nejdůležitější je asi otázka druhu a způsobu krmení. Obecně můžeme způsob krmení rozlišit na stravu granulovanou a doma připravovanou. Názory na to, co je pro psa, resp. štěně lepší, se různí a bude nespíš jen na Vašem rozhodnutí, čemu dáte přednost. Pokud se rozhodnete štěněti "vařit", tedy krmnou dávku připravovat sami doma, čeká Vás sestavení vhodného jídelníčku, pořízení poměrně velkého množství doplňků stravy (minerály, vitamíny...) a ty pak pečlivě do krmiva štěněti dávkovat, aby krmné dávky byly vyvážené a obsahovaly vše, co štěně v růstu potřebuje. Jestliže dáte přednost stravě granulované, pak je třeba vybrat to nejvhodnější krmivo, a to jak značku, tak především správný druh. Jednoznačně doporučuji krmiva kvalitní, a to z řady superprémium či ultraprémium. Lze si vybrat z řady kvalitních značek, např. Arden Grange, Eukanuba, FirstMate, Hills, Purina Pro Plan, Royal Canin apod. Velice důležité je ale vybrat správný druh právě pro Vaše štěně. S tím by Vám mohl pomoci náš článek Druhy krmiv a jejich označení, kde naleznete seznam druhů, jejich označení a vhodnost krmení. Krmíte-li Vaše štěně kvalitní stravou, není pak vhodné přidávat cokoliv dalšího, poněvadž přidáte-li ke krmné dávce "něco navíc", měníte její složení a narušíte tak její vyváženost.
 
 
© Petra Knihová, VETERINÁRNÍ PÉČE