KLOUBNÍ VÝŽIVA

23.10.2011 17:43

Často se zabýváme myšlenkou, zda máme či nemáme u našeho štěněte přidávat kloubní výživu nebo ne.

 Odpověď není jednoznačná – záleží jednak na plemeni (jednotlivá plemena mají určité predispozice k daným onemocněním) a jednak na rodičích štěněte (dědičná onemocnění a přenos predispozic k onemocněním na své potomky). 

Proto při rozhodování o koupi štěněte  je důležité znát nároky tohoto plemene. Jiné nároky má štěně pražského krysaříka a jiné nároky lze očekávat u štěněte leonbergra.

U štěňat malých plemen (jako jsou maltézáčci, jorkšíři, čivava či pražský krysaříci) lze očekávat onemocnění nazývající seluxace patelly – je to onemocnění, při kterém dochází k vykloubení, případně částečnému vykloubení, kolenní čéšky. Toto onemocnění se přenáší z rodičů na potomky a proto je potřeba znát zdravotní stav jejich rodičů. Při tomto onemocnění si štěňata, ale i dospělí psi, nohu odlehčují nebo ji nosí zvednutou a skáčou po třech. Vykloubení čéšky nemusí být úplné, ale může se vyskytovat střídavě, to znamená, že kloub má ještě schopnost vykloubenou čéšku vrátit zpět do její fyziologické pozice. Toto vykloubení probíhá střídavě a v nepravidelných intervalech. Při této fázi se majitel domnívá, že pejsek na něco šlápl, či ho zebou tlapičky a nebo se mu jen nechce chodit ven.

U štěňat psů velkých a obřích plemen se naopak během růstu setkáváme s zánětem dlouhých kostí. Toto onemocnění se projevuje kulháním, které se přesunuje z jedné končetiny na druhou a může takhle postupovat na všechny končetiny. Při tomto onemocnění jsou na pohmat bolestivé dlouhé kosti a toto onemocnění se léčí pomocí protizánětlivých látek a hlavně klidem, což je u štěňat velmi obtížné, neboť omezit pohyb štěněti, které právě objevuje spoustu zajímavých věcí je velmi složité.

U štěňat velkých plemen se rovněž setkáváme s velmi známým onemocněním dysplazie kyčelních kloubů. U tohoto onemocnění se na potomky přenášejí predispozice k tomuto onemocnění, to znamená, že štěně se nerodí s postižením kloubů, ale že toto onemocnění se postupně vyvíjí během života štěněte. Ukončení vývoje štěněte u velkých a obřích plemen nastává až kolem 18 – 24 měsíce věku, proto se hodnocení na toto onemocnění provádí až v pozdějším věku. Hodnocení prováděné v období růstu je méně směrodatné, protože během růstu se stav může značně lišit. Vzhledem k této skutečnosti se doporučuje u těchto plemen podávat kloubní výživu pro správný vývoj kloubních tkání po celé období vývoje štěněte. Správná výživa během tohoto období je velmi důležitá, neboť na správném vývoji a stavbě kostí a kloubů záleží kvalita celého dalšího života Vašeho psa.

Další vývojové onemocněním, se kterým se setkáváme u velkých plemen je genum valgum. Toto onemocnění se projevuje tzv. X postojem pánevních končetin a dochází u něho k deformaci stehenní a holenní kosti. Nejčastěji se s tímto onemocněním setkáváme u irského vlkodava, mastifa, dogy, bernardýna apod. Genum valgum se začíná projevovat okolo 5. měsíce a postupně se vyvíjí do 14 měsíce věku psa. Klinicky na štěněti zaznamenáme ztíženou chůzi s přenesením váhy na hrudní končetiny. Často se současně vyskytuje atrofie svalů pánevních končetin. V tomto případě opět hraje velkou roli výživa psa během období vývoje, kdy jsou psi energeticky překrmovány a stavby kostí a kloubů neprobíhá dostatečně.

Převzato ze stránek  www.alavis.cz

---------------------------------------

 

S věkem se opotřebovává kloubní aparát. To neplatí pouze pro klouby lidské, ale i klouby zvířat. Prevencí a včasným podáváním doplňků stravy lze tento proces zpomalit. Pokud chcete aby váš pes byl aktivní i ve stáří, je dobré podávat mu preparáty podporující správnou činnost kloubů. Základní stavební prvky chrupavek a pojivových tkání obecně jsou kolagen a glukosaminy.

Speciální péči vyžadují především psi velkých a obřích plemen, jejichž klouby jsou v důsledku vyšší váhy více zatěžovány.Doplňky stravy umožní prodloužit čtyřnohým miláčků aktivní život a zmírní bolest omezující jejich pohyb a radost z pohybu. 

Kloubní preparáty neslouží pouze k podpoře pohybového aparátu starších psů, používají se i preventivně, například k potlačení genetických predispozic ke kloubním onemocněním jako jsou například luxace patelly nebo dysplazie kyčelního kloubu u některých plemen.

Dávejte vždy přednost kloubní výživě  zaručené kvality. 

Velmi oblíbené mezi profesionálními i začínajícími chovateli je kloubní výživa pro psy  značek Hyalutidin, Alavis, Aptus Aptoflex nebo Caniviton.

Přípravky podporující správnou funkci klobů (chondroprotektiva) se doporučuje preventivně podávat štěňatům velkých a obřích plemen.

Kloubní výživa pro psy pro rychlé doplnění do chybějících míst v kloubech i jako prevence se podává ve formě roztoku, jako tablety nebo prášek, který se snadno přimíchá do krmné dávky a zvíře jej lépe přijímá.  Vždy ale  dodržujte předepsané dávkování.

Většina složek obsažených v kloubní výživě pro psy má stejný základ jako kloubní výživa pro lidi. Liší se dávkování a přídatné látky zajišťující chutnost, bezproblémové  přijímání a podobně. Jednou z hlavník složek kloubní výživy je MSM (methylsulfonyl methan),  který příznivě působí na zpevnění a regeneraci vazů,  šlach a svalů. Používá se jako prevence i pro potlačení zánětlivých stavů. MSM nejen příznivě působí na chrupavčitou tkáň, ale má také antioxidační účinky.

Další účinnou látkou jsou glykosaminoglykany glukosamin sulfát a chondroitin sulfát, které se nacházejí v poměrně vysokém množství ve zdravé kloubní chrupavce a kloubní tekutině. Jejich nedostatek vede snížení pohyblivosti kloubu a artróze.  Obě látky lze podávat preventivně i při počínajících degenerativních změnách chrupavky a při zánětech. Chondroitin sulfát navíc přispívá k hydrataci chrupavky.

převzato z netu