Známé slovo giardie , nebo víme co to je ?? 

 
NEJČASTĚJŠÍ SE VYSKYTUJÍCÍ PARAZIT U PSŮ ........ :( .....
 
Mnoho majitelů vůbec netuší , 
co tento gastrointestinální parazit dokáže  a hlavně ...že vůbec existuje .
 
Zvracení a průjem , nepěkná srst ,hubnutí , dlouhodobá  řídká stolice , dehydratace , neschopnost přibrat .
 
 I veterinární lékaři si nechtějí připustit statistiku , která poukazuje na fakt ,
 
 že tento parazit se nachází téměř u 10 % i dobře opečovávaných psů ,
 
 6-50 % štěňat  a až 100 % ve větších chovatelských stanicích 
 
a útulcích po celém světe , také i v ČR.
 
Pro zajímavost  výsledky z let 2008-2009 .
 
Austrálie -9,3 % , Německo 19,8% , Maďarsko 58,8 % ,Mexiko 42-51% , USA 4% .
 
 
 
Kontaminovaná je půda , voda a písek .
Giadiáza je nejčastěji u psů do jednoho roku než u starších zvířat , proto se doporučuje provádět vyšetření v rámci pravidelných zdravot.prohlídek .
Naštěstí už se ví , jak na ty potvory vyhrát ....
 
Používá se připravek DRONTAL DOG FLAVOUR .... i  na  běžné oblé a ploché červy , 
 
Na giardie se používá tento přípravek po dobu tří 
 
po sobě jdoucích dnů , při normálním dávkování .
 

 Giardie

- jsou protozoa, malé jednobuněčné parazitické formy života, které mohou způsobit vážné onemocnění. Někteří psi jsou přenašeči bez symptomů, jiní však onemocní a potřebují léčit.

Podobně jako další parazitické organismy, Giardie zrají ve stádiích.

Cysty (neaktivní forma) se nacházejí v kontaminované vodě a výkalech. Jakmile je cysta pozřena psem, otevře se a objeví se mobilní forma označovaná jako trophozoit.

Pokud je pes zdravý, trophozoites mohou obývat trávicí trakt po mnoho let. Pokud je imunitní systém psa narušen nebo pes překonává jinou nemoc, trophozoita se dále množí dělením a mohou způsobit akutní onemocnění. Do ohrožené skupiny patří také štěňata.

Životní cyklus Giardií je stále trochu záhadný. Vědci vědí, že tropozoita tvoří v určitém stádiu cysty a cysty se dostávají do vnějšího prostředí s výkaly. Ale přesné časování a mechanismus není znám. Také není zcela jasné, zda se jedná vždy o shodný druh. Je však známo, že Giardie napadají více živočišných druhů a také člověka. Přítomnost cyst proto může být nebezpečná jak pro zvířata, tak člověka. Cysty mohou přežít v prostředí až několik měsíců, zejména v chladu a vlhku. Je proto dobré se vyhýbat oblastem znečištěným psím trusem a majitelé by měli hromádky sbírat.

Symptomy: 

Velká populace Giardií může interferovat s absorpcí živin a způsobuje, že výkaly jsou měkké a světle zbarvené. Mukus z tlustého střeva může naznačovat, že tlusté střevo je podrážděné a že infekce pronikla až do tenkého střeva. Krevní testy jsou většinou normální s výjimkou přírůstku jednoho typu bílých krvinek a slabé anemie. Zvířata postižená Giardií mají průjem, ubývají na váze, mají zhoršenou kvalitu srsti, kožní problémy a alergické projevy.

Diagnosa:

 Protože diarrhoea je často společným symptomem infekce střeva způsobené Salmonelou nebo Campylobakterem, jsou většinou tyto bakterie považovány za původce onemocnění. Až po té, co jsou vyloučeny tyto bakterie, se přistupuje k testu na Giardie. V měkkých výkalech se nacházejí aktivní stádia (tropozoité), v pevných výkalech lze nalézt cysty. Počet cyst se mění denně, proto je třeba vyšetřovat výkaly shromážděné za 3 dny, nebo nechat vyšetřit výkaly ob den, vždy alespoň 3 x za sebou.

 

Vzhledem k tomu, že Giardie mohou infikovat i lidi, je při zacházení se psy velmi důležitá čistota. Majitelé psů by si měli mýt po ošetření psa ruce a taktéž po úklidu jeho pelíšku, zejména když mají psi zdravotní problémy. Majitelé psů by také měli mít na paměti, že pro jejich svěřence může být nebezpečné cestování. Měli by pejskům zabránit pít vodu z rybníků a kaluží, a pokud je to možné, tak se také se vyhnout místům, kde se hodně venčí psi.

Pravidelným vyšetřením lze totiž odhalit v trávicím traktu parazity, na které běžné tablety vůbec nepůsobí ! Jak takové vyšetření trusu vlastně probíhá? Je nutné u pacientů vyšetřit 3-5 vzorků trusu odebraných během jednoho týdne. Všechny vzorky je potřeba uchovat v chladu a poté zavézt k veterinárnímu lékaři, nebo do specializované laboratoře. Výsledky jsou obvykle známy do druhého dne a cena takového vyšetření se pohybuje v rozmezí cca 350,- až 500,- Kč. Jedna z výhod spočívá v případném odhalení parazitů, proti kterým klasické odčervovací prostředky nepůsobí a dále v případě negativního nálezu jakéhokoli parazita, ušetříte vašeho psa od jejich zbytečného podání.

Symptomy giardiózy jsou typické pro řadu jiných chorob. Ale pokud se pes dostal do styku s kontaminovanou vodou nebo potenciálně kontaminovanou vodou nebo s jiným psem, který má podobné symptomy, můžete podezřívat Giardie.

 

       Cabeiri 2012