Vnitřní paraziti

....nejčastější u psa ....

 

Škrkavka psí

která patří mezi oblé hlísty, napadá psy, žije v jejich střevě a neustále klade vajíčka. Miniaturní larvy (1,5 mm) zažívacím traktem projdou a usadí se ve střevech, kde dospívají. Jejich přítomnost je často provázena průjmem a zažívacími potížemi jako je nechutenství, nadýmání, lámavostí srsti, hubnutím atd.

Tenkohlavec liščí

 je velice tenký a bělavý červ, který se vyskytuje ve slepém střevě. Může jich tam být velké množství a pak připomínají chomáč šedivých vlasů. Vyvolávají anémie a někdy i řídkou a krvavou stolici.

Měchovec

 je červovitý tvor, který má na břišní straně ústní dutiny zub. Tímto zubem se přichycuje na sliznici střevy. Může měnit místo až šestkrát denně a následkem toho pes ztrácí mnoho krve, protože nabodnuté místo krvácí. Silné napadení měchovcem způsobuje těžkou chudokrevnost.

Ploší hlísti (tasemnice psí,tasemnice hrášková, tasemnice vroubená)

 se poznají podle toho, že se od jejich těla odtrhávají články s vajíčky, což jsou bělavé destičky široké podle druhu tasemnice, které vycházejí s těla ven. Ploší hlísti vyvolávají někdy znatelné hubnutí, doprovázené anémií a bulimií. Pokud dojde k neléčené masové nákaze, objevují se i  nervové poruchy jako epileptické záchvaty a záchvaty neurózy. Svědění v anální oblasti nutí psa k tomu, že tahá zadek po zemi.

 a dále existuje velmi zákeřný parazit a to ...

Giardie 

malé jednobuněčné parazitické formy života, které mohou způsobit vážné onemocnění.

Někteří psi jsou přenašeči bez symptomů, jiní však onemocní a potřebují léčit.

Podobně jako další parazitické organismy, Giardie zrají ve stádiích.

Cysty (neaktivní forma) se nacházejí v kontaminované vodě a výkalech. Jakmile je cysta pozřena psem, otevře se a objeví se mobilní forma označovaná jako trophozoit.

Pokud je pes zdravý, trophozoites mohou obývat trávicí trakt po mnoho let. Pokud je imunitní systém psa narušen nebo pes překonává jinou nemoc, trophozoita se dále množí dělením a mohou způsobit akutní onemocnění. Do ohrožené skupiny patří také štěňata.

Životní cyklus Giardií je stále trochu záhadný. Vědci vědí, že tropozoita tvoří v určitém stádiu cysty a cysty se dostávají do vnějšího prostředí s výkaly. Ale přesné časování a mechanismus není znám. Také není zcela jasné, zda se jedná vždy o shodný druh. Je však známo, že Giardie napadají více živočišných druhů a také člověka. Přítomnost cyst proto může být nebezpečná jak pro zvířata, tak člověka. Cysty mohou přežít v prostředí až několik měsíců, zejména v chladu a vlhku. Je proto dobré se vyhýbat oblastem znečištěným psím trusem a majitelé by měli hromádky sbírat.

Symptomy: Velká populace Giardií může interferovat s absorpcí živin a způsobuje, že výkaly jsou měkké a světle zbarvené. Mukus z tlustého střeva může naznačovat, že tlusté střevo je podrážděné a že infekce pronikla až do tenkého střeva. Krevní testy jsou většinou normální s výjimkou přírůstku jednoho typu bílých krvinek a slabé anemie. Zvířata postižená Giardií mají průjem, ubývají na váze, mají zhoršenou kvalitu srsti, kožní problémy a alergické projevy.

Diagnosa: Protože diarrhoea je často společným symptomem infekce střeva způsobené Salmonelou nebo Campylobakterem, jsou většinou tyto bakterie považovány za původce onemocnění. Až po té, co jsou vyloučeny tyto bakterie, se přistupuje k testu na Giardie. V měkkých výkalech se nacházejí aktivní stádia (tropozoité), v pevných výkalech lze nalézt cysty. Počet cyst se mění denně, proto je třeba vyšetřovat výkaly shromážděné za 3 dny, nebo nechat vyšetřit výkaly ob den, vždy alespoň 3 x za sebou.

Ošetření: Existuje několik způsobů léčby.

Nejstarší je založena na léčbě Metronidazolem, je však účinná v 60 - 70% případů. Přípravek má také dosti značné vedlejší účinky (anorexie, jaterní toxicita) a nemůže být aplikován v době březosti feny. Také se doporučuje Fenbendazol, který je doporučován pro odčervení. Tento přípravek je vhodný i pro štěňata. Na českém trhu s veterinárními nutričními doplňky je dostupný přírodní preparát Yuccan. Jeho hlavním účinkem je schopnost ničit vegetativní stadia i spory Giardie lamblie. Za tuto funkci vděčí tento preparát své hlavní složce – extraktu z pouštní rostliny Yucca sidigera. Konkrétně pak tzv. saponinům. Tyto látky mají schopnost narušovat buněčné membrány – struktury tvořící plášť mikroorganismů, nutné pro jejich přežití. Saponiny procházejí trávicím preparátem beze změn své chemické struktury a nedochází k jejich vstřebávání do organismu. Vzhledem k přetrvávající nepříznivé epizootologické situaci (nemocnost v populaci psů v ČR se pohybuje kolem 25,5%) je vhodné ošetřit všechny jedince bez ohledu na intenzitu klinických příznaků. Při zjištění giardiózy u některého zvířete ve společném chovu je nutné přeléčit všechna chovaná zvířata. Je třeba dezinfikovat příbytky psů a prostor kam se chodí venčit. Lyzol, čpavek a chlór obsahující látky (chloramin, SAVO) jsou účinné dezinfekční prostředky. v

Vzhledem k tomu, že Giardie mohou infikovat i lidi, je při zacházení se psy velmi důležitá čistota.

Majitelé psů by si měli mýt po ošetření psa ruce a taktéž po úklidu jeho pelíšku, zejména když mají psi zdravotní problémy.

Majitelé psů by také měli mít na paměti, že pro jejich svěřence může být nebezpečné cestování. Měli by pejskům zabránit pít vodu z rybníků a kaluží, a pokud je to možné, tak se také se vyhnout místům, kde se hodně venčí psi.

Pravidelným vyšetřením lze totiž odhalit v trávicím traktu parazity, na které běžné tablety vůbec nepůsobí !

Jak takové vyšetření trusu vlastně probíhá? Je nutné u pacientů vyšetřit 3-5 vzorků trusu odebraných během jednoho týdne. Všechny vzorky je potřeba uchovat v chladu a poté zavézt k veterinárnímu lékaři, nebo do specializované laboratoře. Výsledky jsou obvykle známy do druhého dne a cena takového vyšetření se pohybuje v rozmezí cca 350,- až 500,- Kč. Jedna z výhod spočívá v případném odhalení parazitů, proti kterým klasické odčervovací prostředky nepůsobí a dále v případě negativního nálezu jakéhokoli parazita, ušetříte vašeho psa od jejich zbytečného podání.

Symptomy giardiózy jsou typické pro řadu jiných chorob. Ale pokud se pes dostal do styku s kontaminovanou vodou nebo potenciálně kontaminovanou vodou nebo s jiným psem, který má podobné symptomy, můžete podezřívat Giardie.

Prevence: Nejlepším způsobem prevence proti tomuto onemocnění je vakcinace. Očkování se provádí u štěňat od 6. – 8. týdne věku.

Shrnutí: Řada chovatelů zastává názor, že záleží jen na imunitním systému psa a není potřeba žádné očkování atd., myslím si, že některý pejsek imunitu má a některý s ní má problémy celý život, jako je to u lidí a je proto třeba tyto pejsky podpořit očkováním, vitamíny, kvalitní stravou atd. v jejich zdravotním stavu a případně léčit a zamezit šíření dalších takovýchto nebezpečných infekcí.

Pozn.: veškeré zdravotní problémy vašeho pejska a podezření na jakoukoliv nemoc vždy konzultujte s veterinářem

 

převzato z netu