Zuby a genetika
Skus, plnochrupost - ve velké většině standartu je jasně uvedeno dokonalý nůžkovitý skus, plnochrupý.
Ano to je sice hezké, ale jak je to vlastně s chrupem psa z hlediska genetického?
To je otázka, která trápí nemnohého chovatele postižených plemen a kteří se snaží této problematice věnovat.
Nejdříve je nutné si uvědomit, že pes - je domestikovaný vlk, u tohoto jedince je pravým a správným skusem - skus klešťový, může se vyskytnout i vadný skus nůžkovitý, ale takovýto jedinec rychle v přírodě umírá.
Geneticky správný skus je tedy klešťový (od dob vlků), šlechtěním se úmyslně skus psa předělal na nůžkový,
nicméně tento není relevantně geneticky daný, neboť se jedná o vadu skusu. Není známo přesně kdy došlo k masivnímu šlechtění umělého nůžkovitého skusu, ale předpokládá se, že jedná cca o 200 let, tudíž tento skus nemá dostatečný genetický základ. Chybějící moláry a premoláry jsou již dnes u většiny plemen i proti standartu tolerovány. Dle výzkumu v GB se, provedených v letech 1980 - 1998 (sledováno 100 chovných jedinců různých plemen po dobu 10 generací) a pozdější né tak masivní výzkumy - nepotvrdilo souvislost s Přímou genetickou vazbou (rodič potomek) při skusu psa a při chybějících molárech a premolárech ve 2% ze sledované skupiny.
Přímá genetická predispozice - rodič potomek není jednoznačně prokázaná. Nicméně genetiku zubů řídí geny jednotlivých zubů, čili u štěněte 28genů a dospělce 42 genů. Kromě toho další geny, které určují proporce čelistí a další které určují kosti a nervy v mordě. Dále rychlost přezubení a případné potíže s přezubením (před 15ti lety trápil většinu chovatelů předkus, jo to byly časy, dnes se horní ale i spodní čelist psa - záleží na konkrétním plemeni - zkracuje). Ale dal se odhadnout dle postupného přezubování věk štěněte, dnes má většina psů ukončené přezubení ve 4 měsíci věku a i dřív, ovšem rychlým přezubením se dostane do potíží, neboť není vyvinuta čelist a není v ní tudíž prostor na potřebný počet zubů a jejich velikost, tím dochází - spíše k nepravidelným skusům, nebo borcení řezáku dovnitř čelistí.
Nicméně hlava psa - kosti lebeční i čelistní se vyvíjí minimálně do +-24 měsíců věku psa a je možné, že se skus upraví sám a že chybějící zuby dorostou do osmého měsíce věku štěněte. Dalším obecně rozšířeným omylem jsou první zuby, obecně se tvrdí, že dokonalý nůžkovitý skus zaručí dokonalé stále zuby. Omyl naprosto to spolu nesouvisí, neboť geny každého jednotlivého zubu 28 štěněčích a 42 trvalých jsou naprosto odlišné. Zuby a jejich uložení se vyvýjí výrazným způsobem cca 3roky a na dále až do smrti, není neobvyklé, že již uchovněnému psovi se rozjede skus ve 30ti měsících. U nás byl zaznamenán případ takového poškození skusu u NO, do 18ti měsíců měl pes perfektní nůžkovitý skus se správně uloženými špičáky v zámku, v ordinaci lékaře se ocitnul 14dní po té, co byly naposled lékařem zuby kontrolovány, uložení špičáků se změnilo a zuby se začali zařezávat do dásní.
Kromě toho, má chovná populace psů na světě 1/3 jedinců se špatným skusem či neplnochrupé. Vzhledem k tomu, že se drží tzv. lineární politika chovu, geny mutují, a kdy nebo jak se projeví je naprosto neodhadnutelné. Nejvíce postižená plemena jsou krátkolebí psi AB, SBT, AST, buldoci, bíglové, dále CSV a NO, pak malý psi jako jorkšír, jezevčík, u kokršpanělů je to převážně problém chybějících zubů. Téměř výhradně je špatným skusem ovlivněn jakýkoliv typ psa, při jehož křížení byl terrier, neboť staroanglický terriér měl klešťový skus až do počátku 17. nebo 18.století (pouze odhad, angličtí kynologové a historici se na tomto neshodli).
Navíc skus i plnochrupost ovlivňuje soužití s člověkem a změna způsobu stravy a života, 50let se používá granulované krmivo a cca 100 let se psovi strava připravuje, což znamená, že pes nemá potřebu předními řezáky odtrhávat maso od kostí a dochází, tudíž ke zpětné genetické vazbě na pravý klešťový skus ze skusu umělého nůžkovitého. Tím, že se budou vyřazovat jedinci jinak exteriérově perfektní se "špatným skusem" z chovu, ničeho nedosáhneme, neboť u 1/3 populace tento problém přetrvává a nadále přetrvávat bude. Muselo by se zamezit lineárnímu křížení psů (prověřování max. 4 generací zpětně) a tento stav by během 100 -150 let opět vymizel.
Bohužel, v takovémto případě bychom mohli zjistit, že u málo početných plemen nemáme co křížit a tato plemena by postupně vymizela ze seznamu FCI i ze světa. Tudíž je k zamyšlení, jestli nůžkovitý skus, který je podle názoru mnoha lidí prioritou, není jen kosmetickou hříčkou člověka, neboť příroda má jiný názor.
převzato ze stránek ch.s. www.stafbullterier.com